Co warto wiedzieć o sztućcach?

Zakup dobrych sztućców to nie lada wyzwanie. Nie tylko muszą one zostać dopasowane do naszej jadalni bądź kuchni, ale warto też zwrócić uwagę by były praktyczne i łatwo dało się je czyścić.

Nikogo chyba nie należy przekonywać, że sztućce najlepiej jest kupować w komplecie tak, aby mieć kilka sztuk na zapas. Unikniemy dzięki temu problemu związanego z brakiem dostępności naszego wzoru w przypadku, gdy będą mieli do nas przyjść dodatkowi goście lub po prostu zgubi się część naszego zestawu.

Sztućce dobrze jest kupować w taki sposób by pasowały do naszych pomieszczeń, ale dobrym nawykiem jest także dobierać je do zastawy. Ze względu na zmieniającą się szybką modę (i kruchość talerzy) dobrze jest wybrać wzór, który będzie pasował do większości talerzy. Dzięki temu zmieniając talerze nie będziemy stali przed koniecznością wymiany sztućców. Warto tu także rozważyć dobór przynajmniej jednego, który będzie spełniał funkcje reprezentacyjne podczas uroczystych spotkań i kolacji. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się srebrne sztućce.

W dzisiejszych czasach możemy wybierać nie tylko w kształtach, ale także w materiałach. Taki wybór będzie miał wpływ nie tylko na łatwość mycia naszych sztućców, ale także na ich higienę. Jeśli wybierzemy sztuciec składający się kilku materiałów każde miejsce ich łączenia  może być dodatkową szczeliną na brud. Należy dokładnie się przyjrzeć takim miejscom. W przeciwnym wypadku będziemy musieli albo je myć bardzo dokładnie, albo zalęgną się w nich bakterie.