Historia przypraw

Co to jest przyprawa? Najprościej zdefiniować ją jako składnik różnych potraw, który nadaje im walory smakowe oraz zapachowe. Stosuje się go zazwyczaj w niewielkich ilościach. Przyprawy są bardzo aromatycznym składnikiem dań.

Od bardzo wielu tysiącleci handel przyprawami był bardzo opłacalnym źródłem dochodów krajów azjatyckich, z których to głównie pochodziły przyprawy, głównie korzenne. Przypuszcza się, że znaczna część bogactw znanego Salomona pochodziła właśnie ze sprzedaży przypraw w inne rejony świata. W czasach Ptolemeuszów Aleksandria uchodziła za prawdziwe centrum handlu przyprawami – w tamtym przypadku indyjskim.

Warto również pamiętać, że celem większości wypraw morskich znanych podróżnika – Krzysztofa Kolumba i John’a Cabot’a czy Ferdynanda Magellana były właśnie przyprawy. Chęć zdobycia nowych towarów, w tym przypraw przyczyniło się do pierwszego w historii opłynięcia kuli ziemskiej. Dopiero w siedemnastym wieku na większą skalę handlem przyprawami zajęły się kompanie europejskie – tj. angielskie, holenderskie i francuskie.

Dziś większość z nas nie wyobraża sobie gotowania bez przypraw, na szczęście dostęp do nich jest bardzo prosty – przyprawy znajdziemy w wielu sklepach, również tych internetowych, na przykład w sklepie Kraina Herbaty, gdzie oferowane są również rzadkie i egzotyczne przyprawy z różnych państw świata.