Jak stosuje się kamforę naturalną?

Kamforę pozyskuje się z drewna cynamonowca kamforowego. To naturalna substancja, która jest nam znana głównie pod postacią olejku. W temperaturze pokojowej ulega sublimacji, czyli przechodzi z ciała stałego w gaz. Ta cecha wyróżnia ją, bo jeśli jest nieprawidłowo przechowywana to po prostu znika. Kamfora ma liczne i ciekawe zastosowania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Dezynfekcja

Olejek kamforowy można stosować do dezynfekcji. Ma właściwości antyseptyczne, czyli zabija bakterie. Przydaje się szczególnie w leczeniu zmian skórnych wywołanych właśnie przez bakterie i grzyby. Pomaga walczyć z infekcjami i obrzękiem ucha. Ma też działanie przeciwzapalne i znieczulające. Z tego powodu osoby cierpiące na ból zęba często robią sobie okłady z wykorzystaniem kamfory. Właściwości przeciwbakteryjne są też powodem, dla którego olejek ten jest wykorzystywany przy produkcji kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej.

Działanie rozkurczowe

Naturalna kamfora (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-stawy/kamfora-naturalna) jest stosowana także po to by poprawić jakość snu. Ma silne właściwości rozkurczowe, więc redukuje napięcie i sprawia, że jest ono mniej uciążliwe. Może więc być pomocna w leczeniu zespołu niespokojnych nóg oraz osób cierpiących z powodu chronicznego napięcia.

Produkcja perfum

Kamfora naturalna, która jest wykorzystywana do otrzymywania olejku kamforowego może być wykorzystana jako baza do produkcji perfum. Charakterystyczny zapach jest bardzo intensywny i długo utrzymuje się na skórze. W związku z tym, jest dobrą bazą do kompozycji zapachowych.

Comments are closed.