Jak wybrać żeliwny garnek?

Jeśli szuka się garnka uniwersalnego, mocnego i odpornego na właściwie wszystkie potencjalne uszkodzenia, to bez wątpienia zdecydowanie najlepszą propozycją będzie garnek żeliwny. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że jest on tak często polecany i każdy ma w kuchni przynajmniej jeden jego model, niewiele osób jest w stanie powiedzieć, czym się powinien on charakteryzować. Jak wybrać garnek żeliwny, aby jego używanie było bezpieczne, wygodne i efektywne?

Jaka wielkość żeliwnego garnka?

Podstawową sprawą w przypadku kupowania żeliwnego garnka jest oczywiście jego rozmiar. Wpływać on będzie nie tylko na wygodę przyrządzania w nim potraw, lecz także na praktyczność od strony przechowywania. Nie da się ukryć, że rozmiar garnka ma też kolosalny wpływ na jego cenę, która w przypadku modeli największych może być naprawdę wysoka.

Jaki więc rozmiar najlepiej wybrać? Poleca się przede wszystkim wersje o średniej wielkości, ponieważ zarówno ich używanie, jak i przechowywanie jest wtedy najlepsze.

Czy warto kupować emaliowane garnki?

Kolejna sprawa, o której trzeba wiedzieć podczas kupowania i wybierania żeliwnego garnka, to kwestia materiału, którym będzie pokryty. Standardem jest oczywiście emalia, która nadaje garnkowi nie tylko rewelacyjnego wyglądu, lecz również pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo użytkowania. Jak się bowiem okazuje, emalia zabezpiecz żeliwo przed utlenianiem się, dzięki czemu ono nie rdzewieje. Pamiętać jednak trzeba, że z czasem emalia się zestarzeje i zmieni kolor na ciemnopomarańczowy. Poza walorami estetycznymi nie ma się jednak czego bać, ponieważ nie wpływa to w żadnym stopniu na zdrowie czy też smak potraw.

Innego typu często stosowanym materiałem we wnętrzu garnka, jest teflon. Ma on rewelacyjne właściwości w zakresie nieprzywierania do niego traw, lecz niestety jest bardzo delikatny i łatwo o jego uszkodzenie. Jeśli więc wybierze się taki model żeliwnego garnka, koniecznie trzeba się będzie wyposażyć w drewniane łyżki, aby podczas mieszania nie doszło do uszkodzenia delikatnej powłoki teflonu.

Comments are closed.