Kupujemy porcelanę – na co zwrócić uwagę?

Porcelana nie bez powodu zwana również białym złotem, jest pięknym elementem dekoracyjnym każdej jadalni, kuchni czy salonu. Witryny i kredensy z wyeksponowanymi pięknymi talerzami i filiżankami to wyjątkowa ozdoba. Prawdziwą porcelanę podobno najlepiej rozpoznać po tym, że przepuszcza światło. Naczynia wykonane z innej ceramiki nie mają takich właściwości. Choć wszyscy na pewno słyszeliśmy o chińskiej porcelanie, to także Polska ma swoich producentów z naprawdę długą historią jak choćby Bolesławiec, Ćmielów i Chodzież. 

Akcesoria porcelanowe w domu

Prawie w każdym domu znajdziemy jakieś porcelanowe akcesoria. Najczęściej są to zestawy obiadowe, serwisy kawowe, herbaciane oraz dodatkowe elementy typu dzbanuszki, imbryki, cukiernice, patery, miski i półmiski. Z porcelany wytwarza się również dekoracje typu figurki, lalki czy pozytywki. Są to niewątpliwie rzeczy, które nie tylko zachwycają swoim wykonaniem, ale również historią. Często to przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak więc nie darzyć ich sentymentem? Zajmują więc najbardziej reprezentacyjne miejsca na komodach, kredensach, stołach i regałach. Poustawiane na półkach pięknie zdobione talerze pasują do wielu stylów, możemy więc bez obawy prezentować je w naszym mieszkaniu, jeśli tylko mamy na to ochotę. 

Porcelana – na co zwrócić uwagę?

Z czego słynie porcelana Karolina dostępna w sklepach internetowych? – To piękne i wysokiej jakości naczynia i całe zestawy, które urzekają pięknymi zdobieniami i niebanalnym designem. Istnieje kilka rodzajów prawdziwej porcelany, m.in. twarda i miękka. Najbardziej popularna jest twarda, choć to miękka jest jej najszlachetniejszą odmianą. Związane jest to przede wszystkim z tym, że może być barwiona bardzo szeroką paletą barw. W przypadku porcelany twardej nie jest to możliwe. Obecnie większość zestawów wykonana jest właśnie z porcelany twardej, podstawowej lub wzmocnionej. Na pewno różnią się grubością oraz także ceną. Istnieje przekonanie, im cieńsza porcelana, tym droższa, a im bielsza, tym wyższej jakości. Zanim więc zdecydujemy się na zakup porcelanowego serwisu, warto zastanowić się, w jak drogi komplet zamierzamy inwestować, bo porcelana porcelanie nierówna. 

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

Nie jest to dość proste, a najlepiej zapytać sprzedawcę. Współczesne porcelanowe naczynia raczej są przystosowane do zmywania w zmywarkach, ale istnieją produkty, których zdecydowanie nie powinniśmy do zmywarki wkładać, a już na pewno nie regularnie. Jeśli naczynie dekorowane jest techniką naszkliwną, wtedy najlepiej czyścić je ręcznie. To samo dotyczy naczyń o zdobieniach w formie złotych lub platynowych cienkich paseczków wokół brzegów talerza lub filiżanki, chemiczne preparaty i kapsułki zdecydowanie mogą je usunąć. Starej porcelany, którą odziedziczyliśmy po babci, w ogóle lepiej nie wkładać do tych urządzeń. Na pewno nie jest ona dostosowana do takiego rodzaju zmywania. Z czego jeszcze słynie porcelana Karolina? Z tego właśnie, że z powodzeniem można ją zmywać w zmywarkach oraz używać w mikrofalówkach.

Comments are closed.