Pantograf do szafy

Słysząc słowo „pantograf” większość osób, oczami wyobraźni najprawdopodobniej zobaczy tramwaj, ponieważ to właśnie ten pojazd jest wyposażony w takie urządzenie. Mówiąc krótko – jest to urządzenie doprowadzające prąd z napowietrznych trakcji elektrycznych do pojazdu elektrycznego.

Pantograf do szafyPantografy do szaf

Pantograf ma również inne znaczenie – jest to mechaniczny drążek służący do montowania w wysokich szafach. Jego zadaniem jest utrzymanie odwieszonej odzieży, wysoko, tuż pod sufitem szafy.

Nowoczesne szafy to bardzo rozbudowane meble, posiadające wiele szuflad, półek, schowków i wieszaków. Meble te przeważnie produkowane są na wymiar, więc nieraz taka szafa zajmuje całą wydzieloną powierzchnię na szerokość i wysokość.
Ze względu na użytkowanie szaf przez osoby różnego wzrostu, a także osoby niepełnosprawne, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie pantografu, który dzięki swojej konstrukcji bez problemu umożliwi dostęp do wysoko wiszących ubrań każdemu użytkownikowi, przykładem może być pantograf z Belmeb.

Pantograf podobnie jak sama szafa, produkowany jest na wymiar. Podczas projektowania szafy, taki ruchomy drążek jest uwzględniony na życzenie klienta, natomiast jeżeli ma być mocowany w szafie już istniejącej – należy podać dokładne wymiary wnęki w szafie gdzie drążek ma być zainstalowany.

Instrukcja obsługi pantografu do szaf

Użytkowanie pantografu meblowego jest bardzo proste – jego elementy składowe są precyzyjnie dopasowane, a także dokładnie wyważone – wystarczy lekko pociągnąć za odpowiedni drążek, by cały stojak łagodnie się obniżył. Po zawieszeniu odzieży na pantografie należy lekko unieść drążek, a cały stojak wraz z zawartością płynnie wróci na swoje miejsce.
W zależności od modelu, pantograf potrafi unieść ciężar od 8 do 12 kilogramów odzieży. Odpowiednia informacja na temat obciążenia podana jest w instrukcji montażu.

Pantograf do szaf to bardzo wygodny wieszak, gwarantujący szybki i łatwy dostęp do ubrań bez sięgania po krzesło czy drabinę.