Sztućce markowe i zwykłe

Do podstawowych elementów wyposażenia kuchni należy zestaw sztućców. Mogą to być sztućce używane na co dzień, jak i na specjalne okazje. Na rynku można spotkać zarówno sztućce znanych marek, takich jak profesjonalne sztućce Gerlach, jak i sztućce innych producentów, mniej popularnych na rynku.

Przykładowy zestaw klasycznych sztućców

Czym charakteryzują się poszczególne grupy sztućców?

Z pewnością markowe sztućce, w tym tak znanych i cenionych marek, jak sztućce Gerlach to gwarancja bardzo wysokiej jakości. Są to sztućce wykonane zwykle z dobrej stali nierdzewnej oraz posiadające elegancki design. Charakteryzują się one również trwałością oraz ergonomią. Oczywiście za sztućce takie trzeba też odpowiednio zapłacić.

Na drugim biegunie znajdziemy sztućce mniej popularnych marek. Tu z jakością oczywiście może być różnie. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam również produktów wysokiej jakości. Wręcz przeciwnie. Czasem można znaleźć rozbudowane komplety sztućcowi z wysokogatunkowej stali o bardzo ciekawym wzornictwie. Są to przy tym sztućce znacznie tańsze.

Należy się jednak wystrzegać zakupu sztućców bardzo słabej jakości, gdyż tam problemem może być ich niska trwałość, w tym słaba odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także niszczenie się powłok, przez co sztućce tracą po kilku latach użytkowania swój pierwotny wygląd. Ponadto sztućce muszą posiadać atest dopuszczający je do kontaktu z żywnością.