Sztuka użytkowa w kuchni

zastawa obiadowa

Na co dzień mamy do czynienia ze sztuką- choć niekoniecznie musimy być tego świadomi. Pęd życia często powoduje, że nie mamy czasu zastanawiać się nad pięknem otaczającego nas świata. Niektórzy z nas, posiadają jednak specyficzną wrażliwość, która pozwala im na zachwyt nad drobiazgami i elementami codziennego życia – za przykład mogą tu służyć serwisy obiadowe.

Historia i archeologia a sztuka użytkowa w kuchni

Udając się do muzeów, zdajemy sobie sprawę, że większość przedstawianych nam eksponatów stanowiło niegdyś element zwykłej codzienności danej społeczności żyjącej na konkretnym terenie. Przykładem może tutaj być np. starożytna zastawa stołowa znaleziona w Japonii, pochodząca z V wieku naszej ery. Dzięki szczegółom estetycznym możliwym było określenie z okresu jakiej dynastii pochodzą poszczególne elementy zastawy stołowej. Ponadto, określono również, że przedmioty pochodzą z Cesarstwa Rzymskiego, zostały więc do Japonii eksportowane z Europy.

Obcując ze sztuką na co dzień

Wszyscy na co dzień obcujemy ze sztuką użytkową. Projekty graficzne i wykończenia estetyczne poszczególnych sprzętów i przedmiotów przeważnie są dziełem grafika, artysty lub inżyniera. Jest też prawdopodobne, że fragmenty zastawy stołowej, która znajduje się w wyposażeniu naszej kuchni mogą kiedyś zasilić wyposażenie muzeum lub galerii. Piękne serwisy obiadowe można znaleźć w sklepie bokono.pl

Comments are closed.