Wybór odpowiedniego stołu do naszej kuchni

Stół jest jednym z podstawowych mebli w naszym domu, bez którego trudno jest wyobrazić sobie życie naszej rodziny. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać stół kuchenny, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii tak, aby zapewnił nam komfort podczas spożywania posiłków, a także podczas ich przygotowania. Nie bez znaczenia jest oczywiście aspekt estetyczny. Piękny stół dopasowany do pozostałych elementów wystroju kuchni przyciąga uwagę stanowiąc jej centrum. Aby zakup stołu kuchennego był udany, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Wybór materiału

Biorąc pod uwagę ciężkie, kuchenne warunki wybierajmy stoliki kuchenne możliwie na nie odporne. Najczęściej stosowane drewno jest bowiem niezbyt odporne na wysoką wilgotność, temperaturę naczyń wyjętych bezpośrednio z piekarnika lub przypadkowe zarysowania nożem. Oczywiście jest ono bardzo estetyczne, pasuje do większości wnętrz, możemy poddawać je renowacji (szlifowanie i ponowne lakierowanie), ale w przypadku stołu typowo kuchennego dobrą alternatywą będą tworzywa sztuczne, kamień, płytki ceramiczne lub szkło. Tego typu materiały są wytrzymałe na uszkodzenia termiczne, chemiczne i mechaniczne. Jeśli jednak zdecydujemy się na stół drewniany, zwróćmy uwagę na jakość drewna i powłoki lakierniczej na blacie bowiem to właśnie ona ma największy wpływ na jego wytrzymałość.

Kształt

W dużych kuchniach, gdzie stół będzie na środku pomieszczenia, możemy decydować się na dowolne wzory. Dobrze będą wyglądały okrągłe, owalne i w zasadzie wszystkie inne. Inaczej sprawa wygląda wtedy, kiedy mamy małą kuchnię i stół będzie umiejscowiony w rogu. Wówczas wybierajmy stoły kwadratowe lub prostokątne. Mało rzeczy wygląda tak niekorzystnie, jak stół o zaokrąglonych narożnikach w rogu pomieszczenia i warto o tym pamiętać.

Wielkość

Wydaje się więc, że ten punkt nie wymaga komentarza, jednak tylko pozornie. Rozmiary dostosujmy do wielkości pomieszczenia i naszych osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, aby stół nie był zbyt szeroki, byśmy byli w stanie fizycznie z niego korzystać, np. kiedy stoi przy ścianie. Duży, niewykorzystany stół, zabierający nam powierzchnię do poruszania się w kuchni jest po prostu bez sensu. Z myślą o naszym kręgosłupie zwróćmy również uwagę na wysokość stołu, tak aby uniknąć garbienia się podczas pracy w kuchni.

Stół w powyłamywanymi nogami…

Na trwałość stołu, oprócz materiału ma również wpływ sposób jego konstrukcji. Otóż warto skupić się na tych, które posiadają stelaż, łączący nogi z blatem. Takie rozwiązanie zwiększa sztywność i odporność na uszkodzenia. Nogi połączone bezpośrednio z blatem, mogą mieć większą skłonność do wyłamywania się, np. podczas przesuwania stołu po podłodze. Stelaż zwiększa również masę, co jest pożądane – nikt nie chce przecież mieć stołu przemieszczającego się przy każdym dotknięciu.

Wobec powyższych faktów, należy uświadomić sobie, że wybór tak ważnego mebla jakim jest stół do naszej kuchni, wymaga szczególnej uwagi. Jest to bowiem jednorazowy zakup na lata, mający bezpośredni wpływ na komfort naszego życia.

Comments are closed.