Z czym wiąże się obróbka termiczna żywności?

obróbka termiczna żywności

Obróbka termiczna żywności jest wykorzystywana przez każdego z nas w kuchni. To metoda utrwalania żywności i ogniwo, które pozwala stworzyć produkty końcowy gotowy do spożycia. Jakie metody obróbki cieplnej są najpopularniejsze? Z czym wiąże się termiczna obróbka jedzenia? O czym warto pamiętać?

Proces obróbki cieplnej

Okazuje się, że przetwarzania żywności jest złożonym procesem, jaki obejmuje:

  • obróbkę wstępną – płukanie, krojenie, czyszczenie,
  • obróbkę zasadniczą – termiczne przetwarzanie żywności.

Wszystkie czynności tego typu są bardzo ważne  dla naszego zdrowia, gdyż pozwalają wyeliminować zanieczyszczenia i drobnoustroje. Niestety czasami zastosowanie niektórych metod gastronomicznych wiąże się z utratą składników prozdrowotnych. 

Obróbka termiczna mięsa

Jeśli chodzi o obróbkę termiczną mięsa, mamy tutaj do czynienia z szeregiem zmian biochemicznych, chemicznych i fizycznych, jakie mają na celu zmienić barwę, zapach, konsystencję i wartość odżywczą wyrobu. Ważne jest to, że wysoka temperatura wpływa na obniżenie wartości odżywczej, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości soli mineralnych, witamin i  rozkładu tłuszczów w mięsie. Jednakże to niezbędne czynności, które pozwalają na spożycie pokarmu, bez ryzyka zatrucia. Najczęściej korzystamy w kuchni z gotowania, smażenia, duszenia, czy też pieczenia. Każde z tych rozwiązań ma szereg plusów i minusów, które warto mieć na uwadze. Oczywiście najzdrowszą opcją jest gotowanie na parze oraz pieczenie mięsa, natomiast smażenie na głębokim tłuszczu raczej nie jest wskazane dla naszego zdrowia. 

Comments are closed.