Czym jest i jak działa szynkowar?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się produkty naturalne. Dlatego też wiele osób decyduje się na własnoręczne produkowanie wędlin. Jenak nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać i co należy mieć, aby przygotować kiełbasę czy szynkę w domu.

Szybkowary – co to?

Szynkowar jest bardzo prostym w obsłudze urządzeniem pozwalającym na przygotowywanie wędlin i mielonek w warunkach domowych. To świetne rozwiązanie w przypadku osób, które nie przepadają za gotowymi wyrobami, a jednocześnie nie mają czasu na czasochłonne przygotowywanie skomplikowanych wędlin w domu. Poza tym szynkowar wcale nie jest urządzeniem drogim. Urządzenia te służą do parzenia szynek oraz mięs innego rodzaju. Na ogół mają owalny kształt i są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Większość dostępnych w sklepach modeli przeznaczanych jest na 1 kg mięsa. W urządzeniu umieszcza się już zamarynowane mięso i dociska za pomocą specjalnej spirali. Dzięki temu wędlina ma zbitą konsystencję. Przygotowany szynkowar wkłada się do garnka z wodą, a wodę podgrzewa.

Co można przygotować dzięki szynkowarowi?

szynkowar do przygotowania wędlin z termometrem

szynkowar do przygotowania wędlin z termometrem

Za pomocą szynkowara można w domu przygotować różnego rodzaju szynki, pasztety, kiełbasy, rolady, golonkę czy mielonki. Możliwości jest sporo. Wprawdzie cały proces przygotowania wędliny zajmuje trochę czasu, ale rezultaty są najczęściej doskonałe. Przede wszystkim przygotowując taką domową wędlinę ma się świadomość tego co się spożywa. Do organizmu nie trafiają tym samym różnego rodzaju sztuczne substancje, które niekiedy wchodzą w skład sklepowych produktów. W takiej szynce znajduje się jedynie to, co zostanie do niej osobiście dodane.

Poza tym własnoręczne przygotowanie domowej wędliny jest mile odbierane przez domowników i gości. Wybór urządzeń tego typu jest na rynku coraz większy. Zdrowa żywność staje się bowiem coraz popularniejsza. Poza tym wędliny z szynkowara doskonale nadają się na kanapki. Można je również wykorzystywać w innych celach. Przepisów w internecie nie brakuje, a satysfakcja jest zazwyczaj duża.