Przesuwane drzwi

Drzwi przesuwne coraz częściej można spotkać w rozmaitych aranżacjach wnętrz. Nie tylko usprawniają korzystanie z przestrzeni, ale także w przypadku małego metrażu, mogą znacznie poprawić funkcjonalność mieszkania.

Stosowanie drzwi przesuwanych
Drzwi przesuwane zazwyczaj stosuje się w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której szerokość otworu w murze jest dużo mniejsza niż rozmiar standardowego skrzydła, ewentualnie wtedy, gdy chce się odseparować od siebie części jednego wnętrza, które pełni dwie funkcje (przykładowo mogą to być kuchnia i jadalnia). Drugi przypadek występuje wtedy, gdy do czynienia ma się z niewielkim pomieszczeniem, w którym nawet najmniejszy centymetr przestrzeni jest na miarę złota.

Przesuwane drzwi na dwa sposoby
Kiedy montuje się drzwi przesuwane, do wyboru ma się dwa rozwiązania. W pierwszym jest szyna, na której przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, natomiast w drugim jest w nią wpuszczona. Jednakże w przypadku systemu naściennego trzeba liczyć się z pewnymi wadami (na przykład kiedy się go stosuje, to nie można ustawić na tej samej ścianie mebli, a skrzydło bez względu na to, czy jest aktualnie zamknięte, czy otwarte, jest zawsze widoczne). Jeżeli jednak umieści się szynę w środku ściany, odsuwane skrzydło będzie mogło się w niej schować. Ze względu na wielkość otworu drzwiowego, a także układ pomieszczenia, można zamontować drzwi, które się będą przesuwać jedno albo dwustronnie.