Jakie kieliszki do wina wybrać, w zależności od rodzaju?

kieliszki do wina

Wino jest jednym z przysmaków zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Rodzaje win pozwalają na dobranie smaku i rodzaju pod indywidualne gusta. Wino czerwone oraz białe konkurują czasem w mediach w zakresie tego, które jest zdrowsze oraz jakie bardziej opłaca się pić. Nie zmienia to jednak faktu, że ona wina mają swoje unikatowe walory smakowe i fanów wina białego czy też czerwonego nie brakuje. Warto jednak przyjrzeć się z jakich kieliszków warto, te wina pić. Jakie kieliszki do wina wykorzystywać?

Jakie kieliszki do wina czerwonego będą idealne?

Wino czerwone nie może być wypijane z każdego rodzaju kieliszków. Czemu? Ponieważ ze względu na smak i aromat wina czerwonego, powstały kieliszki przeznaczone tylko do tego rodzaju wina. Są one dość charakterystyczne, mianowicie mają kształt nieregularny. U dołu są szersze, natomiast ku górze stają się węższe. Taki kształt ma zapewnić, że aromat wina będzie miał duży kontakt z powietrzem, przez co trunek stanie się jeszcze bardziej wyrazisty i aromatyczny. Kieliszki do wina czerwonego można też porównać do otwierającego się kwiatu.

kieliszki do wina

Jakie kieliszki do wina białego będą idealne?

Kieliszki do wina należy wybrać w zależności od złożoności smaku oraz aromatu. Jako że wino czerwone ma bukiet smaków nieco bardziej złożony, a co za tym idzie także zapach, warto wybrać dla niego wspomniane już kieliszki o nieco większym rozmiarze oraz kształcie zwężającym się ku górze. Ze względu na to, że białe wino nie jest aż tak złożone w smaku, jak te czerwone. Można postawić na kieliszki do wina białego nieco mniejsze i węższe. Takie kieliszki mogą nieco przypominać kieliszki do szampana, ale dalej pozostanie różnica. Korzystanie z kieliszków do białego wina sprzyja temu, by smak pozostał taki, jaki został stworzony przez producenta. Warto też wiedzieć, że białe wino należy nalewać do połowy wysokości kieliszka. 

Comments are closed.