Praktyczne porady dotyczące termosów

Wiele osób doskonale wie, czym jest termos i jak konkretnie działa. Mało kto jednak wie, że powinno się z niego korzystać w odpowiedni sposób, ponieważ brak właściwego np. przechowywania, może doprowadzić do jego zniszczenia. O czym zatem powinno się pamiętać, w przypadku termosów? Przed nami kilka praktycznych porad dotyczących tego niezwykłego naczynia.

Czy termos utrzymuje niską temperaturę?

Choć używany jest on praktycznie tylko i wyłącznie do tego, aby utrzymywać wysoką temperaturę, to jednak jest w stanie także zadziałać w drugą stronę. Jego budowa, a także odpowiednie właściwości powodują, że tak jak utrzymuje wysoką temperaturę ciepłej herbaty, tak samo po kilku godzinach zimne napoje również będą w nim zimne. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto np. podczas wysiłku fizycznego w terenie chciałby się napić czegoś chłodnego dla orzeźwienia.

A co jeśli się zassie?

Często z termosami bywa tak, że ich wieczko i zatyczka korka szczelnie zamykającego zawartość, zasysa się i nie sposób jej odkręcić i podważyć. Czy oznacza to, że termos się zepsuł? Nic podobnego, ponieważ takie zjawisko jest w tym wypadku całkowicie normalne. To o czym trzeba wtedy pamiętać, to aby pod żadnym pozorem nie próbować otworzyć go siłą, lecz użyć sprytu i sposobu. Na ogół udaje się wieczko otworzyć, łapiąc je za ścianki i lekko podważając. Często jednak zassane jest do tego stopnia, że niezbędne staje się zanurzenie termosu w gorącej wodzie. Gdy już odpowiednio się nagrzeje, otworzenie wieczka stanie się bardzo łatwe.

Jak przechowywać?

Kolejną sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, to jak powinno się termos przechowywać. Nie jest to nic skomplikowanego, a najważniejszą sprawą jest po prostu dokładne jego wysuszenie. Gdy to już nastąpi, wystarczy tylko go zamknąć, zakręcić nakrętkę i po prostu w pozycji stojącej włożyć do szafy.

Comments are closed.